10. september 2012

Ära lase liigesevalul end peatada

artroos.ee

Pilt:artroos.ee

Osteoartroos (edaspidi: artroos) on krooniline liigesehaigus, mis põhjustab valu ja liikumistakistust.

Kuna tegemist on liigesekõhre enneaegse kulumisega, nimetatakse artroosi ka liigeste kulumise haiguseks ehk liigesekulumuseks.

Artroosi võivad haigestuda nii mehed kui ka naised. Artroos on kõige sagedamini esinev liigeseprobleem, mille all  kannatab kuni 20% täiskasvanud elanikkonnast. See tähendab, et Eestis on ligi 200 000 osteoartroosi haiget.

Osteoartroosi pole võimalik välja ravida. Elu jooksul liigeste kõhreosad kuluvad ning neid enam tagasi kasvatada ei saa. Tänapäevane ravitaktika keskendub liigesevalu ja -jäikuse leevendamisele, et säilitada elukvaliteeti ning võimet igapäevategevustega hakkama saada.  Ravi võib olla efektiivne, kuid osteoartroosiga toimetulekuks on ka palju muid võimalusi. Äärmiselt oluline on tervislik ja liikuv eluviis.

Just seetõttu on liigesehaigustega patsientidele suunatud veebilehel www.artroos.ee välja toodud ligi 50 liikumisharjutust. Praktilised harjutused jalalaba, põlve, puusa ja selja piirkonnale on välja töötatud koostöös Ida-Tallinna Keskhaigla taastusarst Eve Sooba ja füsioterapeut Ivi Abramiga.

Kõiki taastusravi liikumisharjutusi on võimalik vaadata ja kaasa teha http://www.artroos.ee/liikumisharjutuste-video/

Veebilehelt leiab mitmekülgset teavet selle kohta, mis on osteoartroos, kuidas seda ära tunda ja ravida ning mida saab inimene ise lihtsate vahenditega enda aitamiseks teha. Samuti on võimalik tutvuda ühe patsiendi looga ning esitada haigusega seotud küsimusi Tartu Ülikooli Kliinikumi reumatoloog Mare Tenderile. Kogu teave on veebilehel ka venekeelsena.

Olulist terviseteavet leiab ka teistelt patsientidele suunatud veebilehtedelt www.kolesterool.ee, www.korvetised.ee, www.astma.ee, www.endometrioos.net, www.rinnavahk.ee ja www.eesmark.ee 

Allikad: Osteoartroosi ravijuhend Eestis ja www.artroos.ee

Flash is required!