Erektsioonihäire põhjused

Erektsiooni teke sõltub väga paljudest erinevatest komponentidest – psühholoogiline seisund ja kaasuvad stressifaktorid, organismi hormonaalne tasakaal, peenise silelihaste funktsioon ning neurogeenne ja vaskulaarne regulatsioon. Häired organismi tasakaalus nii ühe faktori toimel kui ka erinevate faktorite koosmõjul võivad põhjustada erektsioonihäiret.

Testi enesehinnangut oma seksuaalsusele

Neurogeenne põhjus

Erektsiooni probleemid esinevad umbes 50% neuroloogiliste haigustega meestest. Võib eristada kolme erinevat neurogeense erektsioonihäire gruppi: perifeerne, spinaalne ja supraspinaalne häire.

Perifeerse häire korral on häiritud peenise silelihaste lõõgastumine ja veresoonte laienemine. Põhjused võivad olla infektsioonid (HIV, süsteemne lupus erythematosus), metaboolsed (suhkruhaigus, alkoholism, hüpotüroidism, ureemia) või toksiinidest tingitud (neurotoksiinid, raskmetallid) häired, samuti vaagnapiirkonna traumad või eesnäärme, kusepõie ja jämesoole piirkonna operatsioonid.

Spinaalse häire korral on lisaks erektsioonile häiritud ka seemnepurse ja orgasmi saavutamine. Erektsioonihäire aste sõltub sellest, millises seljaaju piirkonnas asub kahjustus ning kui suurel määral on seljaaju funktsioon häiritud. Osalise seljaaju häire korral võib reflektoorne erektsioon tekkida ka siis, kui põhjus paikneb ülevalpool sakraalseid parasümpaatilisi närvilõpmeid.

Peamisteks põhjusteks on seljaaju trauma, sclerosis multiplex, radikuliidid ja müelodüsplaasia. Erektsioonihäire esinemissagedus sclerosis multiplexi korral on 70–80%, kuni pooltel neist meestest tuleb ette ka libiido langust. Häired ei ole põhjustatud ainult neurogeensest põhjusest, vaid ka kaasuvast depressioonist ning ärevushäirest, olulisteks mõjutavateks teguriteks on ka kasutatavad ravimid ja põie ning soole tühjendamise häired.

Supraspinaalse häire korral on erektsioonihäire tingitud muutustest aju tasandil ning sagedasemateks põhjusteks on insult, entsefaliit, epilepsia ning Parkinsoni tõbi.

Küsi arstilt abi

Vaskulaarne põhjus

Erektsioonihäire on tekkivate vereringehaiguste üks esmaseid sümptoome. Olulisemad põhjused on kõrgvererõhutõbi, perifeersed (peenise) verevarustuse häired ja koronaararterite haigused. Erektsioonihäire oht sageneb kordades, kui mees suitsetab ja veres on mõõdetav kõrge kolesterooli- ja glükoosisisaldus.

Peenise verevarustuse häired on erektsioonihäire tekke üks sagedasemaid põhjusi. 75% orgaanilise põhjusega erektsioonihäiretest on tingitud peenise veresoonte puudulikkusest.

Peenise verevarustuse häired jagunevad kaheks – arteriaalne puudulikkus (vähenenud verevool peenisesse) ja venoosse verevarustuse häire (põhjuseks kaasasündinud venoosne häire, kavernooskehade silelihasrakkude funktsionaalsed muutused, peenise nahaaluse koe sidekoestumine, patoloogiline verevarustus kavernooskehade ning peenise peaosa vahel). Paljudel juhtudel on tegemist segavormiga. Ca 10% erektsioonihäirega meestest kaasub ravimata kõrgvererõhutõbi.

Diabeedist põhjustatud erektsioonihäire põhjuseks on peenise ja vaagna piirkonna (mikro)veresoonte laienemine ja sellest tingitud peenise verevarustuse häire. Erektsioonihäirete esinemissagedus on seotud vanuse ja diabeedi raskusastmega ning sõltuv ravist ja diabeedi tüsistustest. Diabeedi korral võib erektsioonihäirete esinemist mõjutada lisafaktorina stress. Võimalik spontaanne erektsioonihäirest paranemine diabeetikutel on väikese tõenäosusega. Diabeedi ja erektsioonihäire koosesinemine võib olla mehele motiveerivaks faktoriks suhkrutõve ravi jälgimisel.

Küsi arstilt abi

Hormonaalne põhjus

Põhilised endokrinoloogilised põhjused lisaks diabeedile on hüpogonadism (testosterooni madal tase veres), hüperprolaktineemia (kõrgenenud prolaktiini tase veres, mis langetab testosterooni taset), hüpotüreoos (põhjustab testosterooni sisalduse langust veres) ja hüpertüreoos (põhjustab östrogeenide sisalduse tõusu veres).

Hormonaalse tasakaalu muutused mängivad olulist rolli erektsioonihäire tekkes. Esmane ravimeetod on hormonaalse tasakaalu korrektsioon.

Küsi arstilt abi

Põletikuline põhjus

Kroonilised, ravimata suguteede põletikud on üks sagedasemaid seksuaalhäirete põhjustajaid. Suguteede põletikud halvendavad verevarustust ja närviregulatsiooni peenise piirkonnas, lisaks mõjutab põletik negatiivselt meessuguhormooni tootmist munandites. Krooniliste põletike korral on soovitatav kontrollida ka partneri tervislikku seisundit.

Küsi arstilt abi

Psühhogeenne põhjus

Psühhogeenne stimulatsioon mängib erektsiooni tekkes väga olulist osa. Kõigist erektsioonihäirete riskifaktoritest on psühhogeensete põhjuste osakaal umbes 25%. Psühhogeensed põhjused lisanduvad enamasti ka orgaanilisest faktorist põhjustatud erektsioonihäire korral. Peamised psühhogeense erektsioonihäire tekitajad on hirm ebaõnnestumise ees, depressioon, liigne stress, konfliktne lähisuhe, varasem seksuaalne väärkohtlemine lapseeas, teadmatus ja valearusaamad suguelundite anatoomia ja funktsiooni kohta.

Küsi arstilt abi

Ravimitest tingitud põhjused

Kõigil ravimitel on olemas kõrvaltoimed. Maailmas on sadu ravimeid, mille ühe kõrvaltoimena võib esineda ka erektsioonihäire. Kuni 25%-l arsti poole pöördunud meestest on erektsioonihäire põhjuseks tarvitatavate ravimite kõrvaltoime.

β2 – RETSEPTORI BLOKAATORID β2 – retseptorid põhjustavad silelihaste lõõgastumist ja parandavad verevarustust, mis on vajalik erektsiooni tekkeks. β2 – retseptorite blokaad põhjustab erektsioonihäiret. Ka meessuguhormooni süntees on β2 – retseptorite blokaadi tõttu häiritud.

β1 – retseptorite blokaatorid (metoprolool, atenolool) põhjustavad erektsioonihäiret harva. Hüpertoonia vastased ravimid põhjustavd erektsioonihäiret, langetades süsteemselt vererõhku ja vähendades peenise rigiidsust.

Diureetikumid

Diureetikumid, eelkõige tiasiidid alandavad testosterooni taset organismis ja põhjustavad erektsioonihäiret.

Antidepressandid ja uinutid

Antidepressantide üheks enim esinevaks kõrvaltoimeks on erektsioonihäire. Lisaks põhjustavad antidepressandid libiido langust ja ejakulatsioonihäireid. Põhjuseks uinutav toime, kesknärvisüsteemi pärssimine ja sekundaarne hüperprolaktineemia.

Hormoonid

Häired suguhormoonide tasakaalus põhjustavad erektsioonihäiret ja libiido langust. Sagedaseimaks põhjuseks eesnäärme kasvaja korral kasutatavad hüpogonadismi tekitavad antiandrogeensed ravimid, lisaks östrogeenid ja LHRH analoogid.

Digoksiin

Pikaaegne digoksiini tarvitamine põhjustab testosterooni taseme langust ja östrogeenide taseme tõusu veres. Digoksiini toimel halveneb ka peenise silelihaste lõõgastumisvõime. '

Histaminoblokaatorid

Oluliseks kõrvaltoimeks on prolaktiini taseme tõus veres. Enim mõjutab erektsiooni tsimetidiin.

Küsi arstilt abi

Alkohol

On hästi teada, et alkohol tõstab seksuaalset aktiivsust, kuid samas vähendab võimekust. Alkohol langetab testosterooni ja tõstab östrogeenide taset veres ning pikaaegsel tarvitamisel põhjustab närviregulatsiooni häireid. Alkohol põhjustab ka maksa funktsiooni häireid ja seeläbi jääkainete kuhjumist organismis.

Uuringute alusel on kindlaks tehtud, et mõõdukas alkoholi tarbimine ei ole erektsioonihäire oluline riskifaktor.

Küsi arstilt abi

Suitsetamine

Tubaka toime avaldub peenise veresoonte verevarustuse häirete kaudu. On ka leitud, et tubaka toimel avalduvad kergemini ravimite kõrvaltoimed, s.h. erektsioonihäire. Uuringute alusel on kindlaks tehtud, et tubakas võib iseseisva faktorina põhjustada erektsioonihäiret.

Küsi arstilt abi

Traumad

Vaagna piirkonna traumadega patsientidest võib erektsioonihäiret esineda kuni 60%-l. Põhjuseks vigastusest tingitud närviregulatsiooni ja verevarustuse häired.

Küsi arstilt abi

Arstlik tegevus

Uroloogilised operatsioonid ja invasiivsed protseduurid võivad põhjustada erektsioonihäiret. Põhjuseks vaagnapiirkonna närviregulatsiooni halvenemine. Kaasaegsed säästvad meetodid radikaalsete eesnäärme ja kusepõie kasvajate operatsioonidel on oluliselt vähendanud lõikusejärgset erektsioonihäire esinemissagedust. Ka radioteraapia vaagna piirkonna kasvajate korral võib olla erektsioonihäire põhjustaja.

Testi enesehinnangut oma seksuaalsusele