Ravimeetodid

Erektsioonihäire efektiivse ravi peamiseks aluseks on tervislikud eluviisid ja hea ning toetav partnersuhe.
Raviviisi valides peaksite leidma enda jaoks vastused järgmistele küsimustele: Kui efektiivne ja ohutu on ravimeetod? Kuidas muudab ravimeetod Teie elustiili? Kuidas suhtute Teie ja Teie partner ravimeetodisse? Kui palju maksab ravimeetod ja kas see on Teile taskukohane?

Testi enesehinnangut oma seksuaalsusele

Seksuaalteraapia

Umbes 25% meestest on erektsioonihäire põhjustajaks psühhogeenne faktor. Sellisel juhul kasutatakse ravi ühe osana seksuaalterapeutide poolset psühholoogilist nõustamist.

Nõustamise eesmärgiks on vähendada pinget, stressi ja kartusi ehk parandada seksuaalsuhet. Oluline on, et nõustamine toimuks üheaegselt nii Teile kui partnerile. Seksuaalnõustajad mõistavad mõlema partneri soove ja peaksid suutma anda suhtele uue „kuju ja hingamise“.

Tihti kasutatakse seksuaalteraapiat täiendava vahendina lisaks teistele ravimeetoditele.

Küsi arstilt abi

Tablettravi

Tablettravi ehk PDE-5 inhibiitorid on enamike ravijuhiste alusel hetkel nn "first line" ravimeetod. Toimeainetena on apteekides saadaval sildenafiil, tadalafiil ja vardenafiil. Olulisemateks kõrvaltoimeteks on peavalu, vererõhu langus, seljavalu, iiveldus ja lihasvalud. PDE-5 inhibiitorite kasutamise absoluutseks vastunäidustuseks on samaaegne nitraatpreparaatide kasutamine. PDE-5 inhibiitorid on retseptiravimid.

Vaakumpump

Kasutatakse tekitamaks kunstlikku erektsiooni. Peenis asetatakse plastiktorusse. Pumbaga tekitatakse vaakum, mille tulemusena paraneb peenise verevarustus. Keskmiselt 3 minutit peale vaakumi tekitamist tekib erektsioon. Peenis eemaldatakse torust ning peenise juurele asetatakse pehme sulgurrõngas, mille abil erektsioon säilub. Sulgurit võib peenisel hoida kuni 30 minutit.Joonis 1. Vaakumpump põhjustab erektsiooni, tekitades vaakumi peenise ümber. Selle tulemusena suureneb kavernooskehade verevarustus. a - silinder b - pump, mille abil väljutatakse õhk silindrist c - elastne rõngas, mis asetatakse silindri eemaldamisel peenise juurele, et säilitada erektsiooni.

Meetodit kasutataksem meestel, kellel on säilunud osaline iseeneslik erektsioonivõime.

Küsi arstilt abi

Peenise protees

Peenise proteesimiseks on mitu võimalust. Lihtsama meetodi korral asetatakse kavenooskehadesse kaks pooljäika silikoonimplantaati. Täielikku erektsiooni selle meetodiga saavutada ei ole võimalik. Keerulisem proteesravi meetod koosneb kahest silikoonsest implantaadist, mis asetatakse kavernooskehadesse, lisaks on reservuaar kõhuõõnes ja pump munandikotis.

Pumbates steriilset vedelikku resevuaarist implantaatidesse, tekib erektsioon. Erektsiooni järgselt voolab vedelik tagasi reservuaari ja peenis taastab oma endise kuju.

 

Joonis 2. Protees koosneb pumbast (a), mille abil täidetakse resevuaarist (b) tuleva vedelikuga kavernooskehades paiknevad implantaadid (c).

Kõrvaltoimeteks või tüsistusteks on infektsioon ja implantaadi mehaanilised probleemid. Proteesravil ei ole mõju peenise suurusele.

Küsi arstilt abi 

Vaskulaarne rekonstruktiivkirurgia

Revaskularisatsiooni korral taastatakse veenide või arterite häiretest tingitud peenise verevarustuse takistus.

Operatiivsel meetodil on kolm eesmärki:

  • taastada peenise võime saavutada erektsiooni
  • tõsta arteriaalse vere parema pealevooluga peenise verevarustust
  • vähendada veeniklappide rikkest tingitud vere äravoolu

Kõrvaltoimeteks või tüsistusteks on närvide kahjustus ja armkoe teke ning nahaaluse koe sidekoestumine.