Ejakulatsioonihäired

Enneaegne seemnepurse

Enneaegne seemnepurse on püsiv või perioodiliselt esinev, minimaalsel stimulatsioonil, enne või vahetult peale suguühet tekkiv tahtele allumatu seemnepurse, mis tekitab stressi mehele ja häirib partnersuhteid. Enneaegne seemnepurse on kõige üks levinumaid meeste seksuaalhäireid.

Vähemalt üks kord elu jooksul kogeb enneaegset seemnepurset 75% meestest. Enneaegset seemnepurset esineb nii noorematel (põhjuseks vähene seksuaalne kogemus ja sooritushirm) kui ka vanematel (põhjuseks suguteede põletikud ja sooritushirm kaasuvate seksuaalhäirete tõttu) meestel.

Enneaegse seemnepurske põhjused võivad olla närviregulatsiooni eripära, peenise peaosa ja tsentraalsete närvikeskuste ülitundlikkus, vaagnatraumad, sugutrakti kroonilised põletikud ja probleemid partnersuhetes.

Paljudel vähese seksuaalelu kogemusega meestel tekitab enneaegset ejakulatsiooni hirm suguühte ebaõnnestumise suhtes. Sellistes olukordades oleks kõige õigem pöörduda seksuaalterapeudi vastuvõtule. Ravi sõltub põhjusest.

Kasutusel on psühho- ja seksuaalteraapia ning medikamentoosne ravi. Psühho – ja seksuaalteraapias kasutatakse nn. enesekontrolli tehnikaid, näiteks Mastersi ja Johnsoni poolt 1970. aastal loodud nn. “Squeeze” meetod, mis mõeldud selleks, et vähendada hirmu seksi ees ja parandada ejakulatoorset kontrolli. Meetod seisneb eneserahuldamises e. masturbatsioonis, mille käigus patsient õpib tundma oma keha ja kontrollima ejakulatsiooni.

Masturbatsioon lõpetatakse umbes 3 - 4 sekundit enne ejakulatsiooni ja jätkatakse seda mõne aja pärast uuesti, korrates tegevust mitmeid kordi. Medikamentoosses ravis kasutatakse lokaalselt Lidokaiin geeli ja süsteemselt serotoniini tagaihaaret pärssivaid tritsüklilisi antidepressante. Uuema põlvkonna ravimid on hetkel katsetamisjärgus ja võivad apteekidesse jõuda kolme kuni viie aasta jooksul.

Küsi arstilt abi

Tagurpidine seemnepurse

Retrograadse ehk tagurpidise ejakulatsiooni korral liigub seemnevedelik seemnepurske järgselt kusepõide ning väljutatakse järgmise urineerimise käigus.

Põhjuseks on põiekaela mittetäielik sulgumine ejakulatsiooni ajal. Enamasti esineb meestel, kellel on opereeritud kusepõit või eesnääret. Soodustavaks faktoriks on suhkruhaigus, neuroloogilised haigused (nt. sclerosis multiplex), seljaaju trauma, infektsioosne kusetoru ahenemine, ravimitest ? – blokaatorid (kasutatakse eesnäärme suurenemise korral), antidepressandid ja vererõhku alandavad ravimid.

Raviks kasutatakse imipramiini või desipramiini, soovituslik on seksuaalvahekord eelnevalt tühjendamata ehk "täis" põiega.

Küsi arstilt abi

Seemnepurske puudumine

Anejakulatsiooni korral seemnevedelik puudub. Põhjuseks sperma produktsiooni häire (seemnepõiekeste ja seemneväädi puudumise, tsüstilise fibroosi või muude kaasasündinud patoloogiate tõttu), operatsioonid (radikaalsed kusepõie ja eesnäärme kasvajate lõikused, retroperitoneaalsete lümfisõlmede eemaldamine munandi tuumori korral), seljaaju trauma, suhkruhaigus või psühholoogilised probleemid.

Ühe ravimeetodina on kasutusel vibraatoriga elektrostimulatsioon.

Küsi arstilt abi